INFORMACIJA O AKTIVNOSTIMA VEZANIM ZA PREGOVORE O KOLEKTIVNIM UGOVORIMA

Pregovarački tim Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika dana 06.09.2023. godine, održao je sastanak i započeo pregovore sa Pregovaračkim timom Vlade Federacije BiH i Vlada kantona za novi Kolektivni ugovor za službenike organa uprave i sudske vlasti u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Naime, trenutno je na snazi Kolektivni ugovor za službenike organa uprave i sudske vlasti u Federaciji Bosne i Hercegovine (“Službene novine Kantona Sarajevo”, br. 3/20, 7/21 i 4/22), koji je potpisan od strane premijera kantona i predsjednika Samostalnog sindikata i isti je na snazi do 10. januara 2024.godine i on se primjenjuje za kantone koji su ga potpisali i jedinice lokalne samouprave.

Takođe, na snazi je Granski Kolektivni ugovor za službenike organa uprave i sudske vlasti Federacije Bosne i Hercegovine (“Službene novine Federacije BiH”, broj: 57/22) i isti je na snazi do 14. jula 2023.godine, on se primjenjuje na državne službenike i namještenike u federalnim organima uprave, a njegova primjena je 90 dana od isteka naprijed navedenog roka.

Novim Kolektivnim ugovorom bi se otklonila postojeća situacija da imamo dva kolektivna ugovora za državne službenike i namještenike u organima uprave i sudske vlasti u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Pored toga treba naglasiti da se na državne službenike i namještenike u organima državne službe u Kantonu Sarajevo primjenjuje Kolektivni ugovor za državne službenike i namještenike u organima državne službe Kantona Sarajevo (“Službene novine Kantona Sarajevo”, broj: 30/22) koji je potpisao Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo i premijer Kantona Sarajevo dana 21. jula 2022.godine i njegova primjena je 90 dana od isteka perioda od 12 mjeseci na koji je isti potpisan.

U komunikaciji sa predsjednikom Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo, koji je reprezentativni sindikat za državne službenike i namještenike u organima državne službe Kantona Sarajevo započeli su pregovori vezano za produženje, odnosno izmjene i dopune ovog Kolektivnog ugovora.

Sindikalna organizacija kantonalnih organa državne službe Kantona Sarajevo je po pozivu za saradnju dostavljenom od strane Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo, dostavila prijedlog u vezi usaglašavanja Kolektivnog ugovora za kantonalne državne službenike i namještenike Kantona Sarajevo.